Proč? Vysvětlení je jednoduché. Pergoly jako ozdobné prvky zahrad mohou sloužit nejen k vašemu odpočinku, ale také ke stolování se svou rodinou a přáteli. Nebo také k četbě vaší oblíbené knížky v době zaslouženého volna po práci. Jejich užitek je také, že je použijete ke slunění, i když to asi moc už podle lékařů zdravé není. Ale nemusíte se slunit dlouhodobě, pomocí zasazení kolem pergoly vzrostlých popínavých rostlin budete ochránění před prudkým sluncem.
Jaké můžete tedy rostliny použít, aby vás ochránili před agresívním sluncem? Určitým pravidlem je, že k lehčím konstrukcím pergol se vysazují popínavé rostliny, které mají menší list a květy drobnější. Pokud se jedná o větší a mohutnější konstrukce, tak zde využijete rostliny s větším listem, tedy rostliny nápadnější. A konkrétně? Například do polostínu vysazujeme plaménky, jejichž květy dlouhodobě, a to skoro během celého léta okrášlí každou pergolu.
Ozdobné prvky zahrad, tedy pergoly, jsou využívané pro příjemné posezení a odpočinek po náročné práci. Ale nejen to, tyto zahradní stavby slouží i k příjemnému stolování se svou rodinou a přáteli, tyto ozdobné stavební prvky mohou být i zvukovou kulisou před okolím, či ochrannou kulisou, která ochrání váš soukromý život před zvědavými sousedy. Také patří vhodně umístěná a postavená pergola k ozdobným prvkům vaší zahrady, kterou budou návštěvníci obdivovat. Navíc se tyto zahradní stavby dají přizpůsobit každé velikosti vašich pozemků či zahrad. Samotná stavba? K té se využívá hlavně dřevo, a to borové nebo modřínové. Přitom sloupky, které jsou nosné i opěrné, mohou být nejen dřevěné, ale i cihlové, kamenné, nebo i dokonce ocelové. Celá konstrukce pergoly přitom musí být nejen hodně pevná, ale i v půdě vašeho pozemku velmi pevně ukotvená. Je to proto, aby nedošlo k vyvrácení této zahradní stavby. A to nejen zatížením zasazených popínavých rostlin, ale také i silnými větry, které v současné době jsou velmi časté a jejich působení už nejeden ozdobný prvek zahrady poničilo.